Visuotinai paplitęs įsitikinimas, kad žmogus išsivystė iš Afrikos prieš milijonus metų. Daugelis vietinių Afrikos genčių yra tiesioginiai vienų pirmųjų šiuolaikinių žmonių (Homo sapiens) grupių palikuonys ir turi unikalių DNR žymenų. Šios gentys taip pat pasižymi unikaliomis genetinėmis savybėmis ir kalbomis, kurios nėra artimai susijusios su jokiomis kitomis šiandien egzistuojančiomis kalbomis.

Be to, šios gentys sugebėjo tūkstančius metų išlaikyti savo kultūrines tradicijas, nepaisant to, kad netoliese esantys regionai buvo kolonizuoti europiečių. Stebėtina, kad visos šiame sąraše esančios gentys vis dar gyvuoja ir puoselėja savo senąsias tradicijas.

5. Sandawe

 Amžius: daugiau nei 87 000 metų

Sandawe gyvena centrinėje Tanzanijoje, netoli kitos senosios Afrikos genties – hadžų. Kaip ir hadža, sandawe kalba viena iš nedaugelio Afrikoje išlikusių klikų kalbų – sandawe klikų kalba nesusijusi su hadžos klikų kalba.

Sandawe yra vienų pirmųjų žmonių palikuonys ir turi bendrą protėvį su san genties atstovais, kurie, kaip manoma, yra seniausia rasė pasaulyje.

Genetiniai tyrimai atskleidė, kad sandawe turi melanino geno variantą, kuris turi įtakos odos spalvai. Mokslininkai pastebėjo, kad sandawe yra vieni šviesiausios odos vietinių Afrikos gyventojų ir atrodo panašūs į sanus.

4. Afrikos pigmėjai

 Amžius: daugiau nei 100 000 m.

Afrikos pigmėjai plačiai žinomi visame pasaulyje dėl savo mažo ūgio ir yra ne viena gentis, o įvairios mažesnės gentys, gyvenančios Centrinėje Afrikoje. Manoma, kad pigmėjai, kaip ir kitos šiame sąraše esančios senosios Afrikos gentys, yra kilę iš vienų ankstyviausių žmonių grupių. Kelios dabartinės pigmėjų gentys turi DNR žymenų, glaudžiai susijusių su viena seniausių žmonių protėvių grupių.

2015 m. atlikto tyrimo duomenimis, pigmėjų augimo modelis skiriasi nuo kitų žmonių augimo modelio, o tai lemia jų mažesnį ūgį. Pigmėjai gimsta vidutinio dydžio, tačiau ankstyvoje vaikystėje auga lėtai. Tyrimas taip pat parodė, kad pigmėjų žemas ūgis yra genetinis, o ne aplinkos ar netinkamos mitybos rezultatas.

3. Hadža

 Amžius: daugiau nei 100 000 metų

Manoma, kad kartu su san (bušmenais) Hadzės gentis yra vieni seniausių žmonių pasaulyje. Hadzai taip pat yra paskutiniai tikri medžiotojai-rinkėjai, o jų gyvenimo būdas ir tradicijos nesikeičia jau daugiau kaip 10 000 metų. Ši gentis neaugina jokių kultūrų, nelaiko gyvulių ir neturi nuolatinių pastogių.

Kaip ir sanų, hadžos protėviai žmonijos istorijos pradžioje atsiskyrė nuo kitų senovės grupių. Hadzai kalba klikų kalba, nesusijusia su jokiomis kitomis Žemėje egzistuojančiomis kalbomis, o tai yra dar vienas genties senumo įrodymas. Hadžos gentis vis dar gyvena savo protėvių tėvynėje Tanzanijoje, netoli archeologinės vietovės, kurioje rasta seniausių ankstyvųjų žmonių fosilijų.

2. Nama

Amžius: 100 000-140 000 m.

Nama yra paskutiniai tikrieji khoikhoi palikuonys, artimai giminingi sanams. Bendrai khoikhoi ir san gentys vadinamos khoisanais ir dažnai vadinamos pirmaisiais arba seniausiais pasaulio žmonėmis. Kaip ir sanai, nama turi bendrą DNR su kai kuriomis seniausiomis žmonių grupėmis.

Šiandien grynųjų namų yra labai nedaug, nes XVIII a. dėl maišymosi su kitomis gentimis ir raupų protrūkių išliko labai mažai. Namai augina gyvulius – ši tradicija atsirado, kai dalis san genties žmonių prieš daugiau kaip 2300 metų įsigijo galvijų.

Ši grupė, norėdama išsiskirti iš kitų khoisanų, pradėjo vadintis khoikhoi. Nama yra likę jų palikuonys.

1. San (bušmenai)

Amžius: 100 000-140 000 metų

San gentis pietų Afrikoje gyvena jau mažiausiai 30 000 metų ir manoma, kad jie yra ne tik seniausia Afrikos gentis, bet, visai tikėtina, ir seniausia pasaulio rasė. San genties DNR įvairovė ir išskirtinumas yra didžiausi nei bet kurios kitos vietinės Afrikos grupės. Tai reiškia, kad sanai yra tiesioginiai vienos iš pirmųjų protėvių žmonių grupių palikuonys.

Tyrimai rodo, kad san protėviai maždaug prieš 100 000 metų atsiskyrė nuo kitų ankstyvųjų grupių ir vėliau vėl pateko į genofondą. Tai paaiškina, kodėl sanų DNR tokia įvairi.

Archeologiniai radiniai iš Botsvanos rodo, kad San žmonės ritualus atlikdavo maždaug prieš 70000 metų, t. y. daug anksčiau, nei manyta anksčiau. Dėl to sanai yra viena seniausių pasaulio civilizacijų.