Jungtinės Karalystės ekonomika prieš pagerėdama dar labiau pablogės, pareiškė kancleris Džeremis Huntas po to, kai duomenys atskleidė, kad rugpjūčio-spalio mėn. ji dar labiau sumažėjo.

Per tris mėnesius ekonomika susimažėjo 0,3 %, nes sparčiai augančios kainos smogė įmonėms ir namų ūkiams, ir prognozuojama, kad JK grimzta į recesiją.

Jis sakė: „Šie duomenys patvirtina, kad ekonominė padėtis čia ir visame pasaulyje yra labai sudėtinga.

„Ir ji dar labiau pablogės, kol pagerės“.

Per tris mėnesius ekonominis aktyvumas Jungtinėje Karalystėje sulėtėjo visuose pagrindiniuose sektoriuose, įskaitant gamybą, statybą ir paslaugas.

Šalis patiria recesiją, kai jos ekonomika mažėja du trijų mėnesių laikotarpius iš eilės.

Praėjusį mėnesį paskelbtame rudens pranešime J. Huntas teigė, kad JK jau patyrė recesiją. Tikimasi, kad tai bus oficialiai patvirtinta kitų metų pradžioje, kai bus paskelbti spalio-gruodžio mėn. ekonominiai duomenys.

Kai šalis patiria recesiją, tai yra ženklas, kad jos ekonomikai sekasi blogai. Per nuosmukį įmonės paprastai uždirba mažiau pinigų ir padaugėja bedarbių. Absolventams ir mokyklas baigusiems asmenims taip pat sunkiau gauti pirmąjį darbą.

Tai taip pat reiškia, kad vyriausybė gauna mažiau mokesčių, kuriuos gali skirti viešosioms paslaugoms, tokioms kaip sveikatos apsauga ir švietimas.

Kas yra nuosmukis ir kaip jis gali mane paveikti?
Anglijos bankas neseniai pareiškė, kad Jungtinėje Karalystėje prasidėjo ilgiausias nuosmukis nuo tada, kai pradėta registruoti, ir tikisi, kad jis tęsis kitais metais ir 2024 m. pirmąjį pusmetį.

Nepriklausomas prognozių rengėjas, Biudžeto atsakomybės biuras, neseniai pareiškė, kad tikisi, jog nuosmukis truks šiek tiek ilgiau nei metus.

Jis teigė, kad ekonomikos nuosmukis bus niūrus, nes vartotojai ir toliau susiduria su didelės infliacijos sunkumais, o šių metų palūkanų normų padidinimo poveikis dar nėra akivaizdus.

Praėjusį mėnesį Anglijos bankas padidino palūkanų normas nuo 2,25 % iki 3 % – tai didžiausias šuolis nuo 1989 m. Tikimasi, kad ketvirtadienį bankas paskelbs apie tolesnį palūkanų normų didinimą puse procentinio punkto – iki 3,5 %.

Edinburge įsikūrusios mažmeninės parduotuvės „Toys Galore“ savininkas Donaldas Nairnas (Donald Nairn) teigė, kad didėjančios palūkanų normos yra viena iš priežasčių, kodėl jo klientai atsargiau leidžia pinigus.

„Dauguma žmonių susiduria su sunkumais, nes padidėjo visos jų išlaidos – palūkanų normos, degalai, maistas, tačiau jų darbo užmokestis neatsilieka, todėl viskas yra suvaržyta.“

Jis teigė, kad nors žmonės vis dar pirks žaislus gimtadienio ar Kalėdų dovanoms, jie gali nevažiuoti į miestą jų pirkti arba jie bus mažesni.

„Jei 2019 m. manęs būtumėte paklausę, kokie bus ateinantys keleri metai, nė sapne nebūčiau įsivaizdavęs, kad jie bus tokie sudėtingi, kokie buvo“, – pridūrė jis.

Leiboristų šešėlinė kanclerė Rachel Reeves sakė, kad pirmadienio duomenys „pabrėžia šios torių vyriausybės nesugebėjimą auginti mūsų ekonomiką, dėl ko atsiliekame pasaulinėje arenoje“.

ONS ekonomikos statistikos direktorius Darrenas Morganas teigė, kad kai kurios įmonės teigė, jog streikas turėjo įtakos jų verslui.

„Kas dvi savaites kalbamės su maždaug 40 000 įmonių ir viena iš aštuonių iš jų mums sako, kad spalio mėn. patyrė poveikį dėl streikų“, – sakė D. Morganas BBC laidai „Today“.

„Jie mums sakė, kad dažniausiai jie negalėjo gauti reikiamų prekių ar paslaugų ir negalėjo dirbti visu pajėgumu.“

Šį mėnesį ir per Naujuosius metus Jungtinėje Karalystėje vyks daugiau streikų dėl darbo užmokesčio ir darbo sąlygų. Antradienį apie 40 000 traukinių ir geležinkelių darbuotojų išeis į streikus.

Šią savaitę streikus tęs ir „Royal Mail“ darbuotojai – streikai planuojami trečiadienį ir ketvirtadienį.

„Įmonės mums sako, kad geležinkelio streikai ypač smarkiai paveikė svetingumą“, – sakė M. Morganas.

Jis pridūrė, kad streikai tokiuose uostuose kaip Feliksstou „smogė logistikos ir laivybos bendrovėms“.

Antradienį ONS paskelbtuose užimtumo duomenyse bus pateikta išsami informacija apie dėl streikų spalio mėn. prarastų darbo dienų skaičių.
Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad 0,5 % augimas rugsėjo-spalio mėn. prieštarauja visoms prognozėms apie tebesitęsiantį nuosmukį.

Tokio masto augimas per mėnesį iš tikrųjų yra gana didelis atsigavimas. Tačiau tada supranti, kad tai tik dirbtinės priežastys, o ne mini atsigavimas. Automobilių pardavimas ir kitos vartotojams skirtos paslaugos per mėnesį smarkiai atsigavo, bet tik todėl, kad praėjusį mėnesį dėl karalienės laidotuvių visi turėjome papildomą laisvą dieną.

Kiti duomenys aiškiai rodo recesiją. Vartotojams teikiamų paslaugų (nuo parduotuvių iki restoranų, sporto ir laisvalaikio paslaugų), kurios vis dar yra 8,9 % mažesnės už prieš pandemiją buvusį lygį, silpnumas. Spalio mėn. smarkiai sumažėjo elektros energijos ir dujų suvartojimas – 4 %, palyginti su praėjusiais metais.

Tačiau trijų mėnesių duomenys yra patikimesni ir parodo tikrąjį vaizdą. Prognozuojama, kad JK ekonomika, kaip ir didžioji dalis likusio pasaulio, sumažės 0,3 % ir iki kitų metų pabaigos toliau trauksis.

Kol kas nežinome, kiek ilgai tai gali tęstis ir vėliau, ir kokio masto viskas vyks.