Kipchoge Berlyno maratoną įveikė per 2:01:09 val. Tigist Assefa šokiravo moterų varžybų dalyves, antrąjį maratoną įveikusi per 2:15:38 val. ir pasiekusi trasos rekordą.

Kiekvieną kartą, kai Eliudas Kipchoge stoja prie maratono starto linijos, galvoje iškyla du klausimai.

Kurioje lenktynių stadijoje Kipchoge, kuris iki sekmadienio buvo laimėjęs 14 iš 16 oficialių maratonų, kuriuose dalyvavo, paliks likusius dalyvius kovoti dėl antrosios vietos? Ir ar sąlygos yra tokios, kad jis gali vėl pagerinti savo paties pasaulio rekordą?

Saulėtą rytą Berlyne 37 metų Kenijos atstovas Kipchoge vienareikšmiškai atsakė į abu klausimus ir ketvirtą kartą laimėjo Berlyno maratoną per 2 val. 1 min. 9 sek. ir pasiekė pasaulio rekordą.

Pasaulio rekordas, kurį jis pagerino, buvo jo paties rekordas, pasiektas prieš ketverius metus šioje trasoje – 2:01:39 val.

Bėgimo laukas išėjo greitu tempu, prie Kipchoge prisijungė penki bėgikai, kurie 10 km įveikė per 28 min. 22 sek. ir pasiekė mažesnį nei dviejų valandų maratono tempą.

Įpusėjus bėgimui grupė sumažėjo. Tik Andamlak Belihu iš Etiopijos buvo kartu su Kipchoge, kai jie įveikė pusiaukelę per 59:51 min. Toks buvo planas, sakė Kipchoge.

Varžybų eiga pasikeitė maždaug 25 kilometrų arba maždaug 15,5 mylios atkarpoje, kai iš trasos pasitraukė bėgikas ir Belihu atsiliko nuo Kipchoge. Tempas sulėtėjo, bent jau pagal Kipchoge standartus, tačiau vis dar neviršijo pasaulio rekordo.

Kai Kipchoge kirto finišo liniją prie Brandenburgo vartų, rezultatas buvo aiškus: pasaulio rekordas bus pagerintas maždaug 30 sekundžių. Bėgdamas per liniją jis mušėsi į krūtinę ir atrodė, kad beveik pats save nustebino, kai įbėgo į savo ilgamečio trenerio Patricko Sango rankas. Kipchoge pažvelgė į savo rankinį laikrodį, tarsi norėdamas viską patvirtinti.

Antrąją vietą užėmęs Markas Koriras iš Kenijos finišavo per 2:05:58 val. Trečias finišavo Tadu Abate iš Etiopijos (2:06:28 val.), o Belihu liko ketvirtas.

Kipchoge neturi sau lygių distancijoje ir dabar jau turi 15 maratono pergalių.

2019 m. Vienoje jis tapo pirmuoju žmogumi, kuris maratoną nubėgo greičiau nei per dvi valandas, nors jo laikas (1:59:40 val.) nebuvo pripažintas rekordu, nes jis bėgo kontroliuojamoje trasoje su profesionaliais žingsniamačiais. Praėjusiais metais jis papildė savo kolekciją olimpiniu aukso medaliu po triuškinančios pergalės Tokijo žaidynėse ir tapo tik trečiuoju žmogumi, laimėjusiu aukso medalius šioje rungtyje.

Jis neketina sulėtinti tempo. Jis planuoja ginti olimpinį titulą 2024 m. olimpinėse žaidynėse Paryžiuje.

Užsiprenumeruokite sporto naujienlaiškį Gaukite mūsų ambicingiausius projektus, istorijas ir analizes į savo pašto dėžutę kiekvieną savaitę. Gaukite jį į savo pašto dėžutę.

„Mano kojose dar yra daugiau”, – po lenktynių sakė Kipchoge.

Sekmadienį vykusiose moterų lenktynėse Tigist Assefa sukrėtė varžoves, bėgdama 2:15:38 val. ir beveik trimis minutėmis pagerindama trasos rekordą. 28 metų etiopė Assefa tapo trečia greičiausia visų laikų maratonininke.

Assefa, buvusi 800 m bėgikė, dalyvavusi 2016 m. olimpinėse žaidynėse, yra bėgusi tik vieną maratoną. Jos debiutas distancijoje įvyko kovo mėnesį Rijado maratone Saudo Arabijoje, kur ji nubėgo 2:34:01 val. ir užėmė septintą vietą.

Rosemary Wanjiru iš Kenijos sekmadienį finišavo antroje vietoje, įveikusi 2:18:00 val. ir pasiekusi nepaprastai greitą debiutinį maratono laiką. Etiopijos atstovė Tigist Abayechew finišavo trečia, jos laikas – 2:18:03 val.

Keira D’Amato, kuri į Berlyno maratoną išvyko kaip Nr. 1, sausio mėnesį Hjustono maratone pagerinusi amerikiečių moterų rekordą (2:19:12 val.), finišavo šešta (2:21:48 val.).

Ji atvyko į lenktynes kaip tam tikra kasdienių bėgikų herojė ir kaip ryški favoritė lauke, kuriame retai matoma amerikietė, užimanti pirmąją vietą reitingų sąrašuose.

37-erių metų dviejų vaikų motina D’Amato paliko sportą 2009 m., o 2017 m. sugrįžo, kad su vyru savo malonumui nubėgtų maratoną. Nuo to laiko ji minute pagerino savo koledžo 5 km laiką, pagerino 10 mylių Amerikos rekordą ir pasirašė rėmimo sutartį su „Nike”.

„Man tiesiog smagu”, – sakė ji penktadienį duodama interviu prie Brandenburgo vartų. Ji nusifotografavo su Kipchoge ir padovanojo jam zuikio ausis.

„Jaučiu, kad neturiu ko prarasti, nes nesvarbu, laimėsiu ar pralaimėsiu, grįšiu namo ir mano vaikai paklaus, kas bus vakarienei”.

Tiek Kipchoge, trijų vaikų tėvas, tiek D’Amato grįš namo pas išdidžius vaikus.