Pieno, sūrio ir kiaušinių kainos didėjo sparčiausiai per 45 metus, todėl bendra infliacija pasiekė aukščiausią lygį per pastaruosius keturis dešimtmečius.

Paskelbta, kad infliacijos lygis šoktelėjo labiau nei tikėtasi ir praėjusį mėnesį pasiekė 11,1 %.

Vieni didžiausių infliacijos veiksnių yra įvairių prekių – įskaitant dujas, elektrą, maistą ir gėrimus – kainų padidėjimas, o sumažėjusios automobilių degalų kainos iš dalies kompensuoja infliacijos augimą.

Apskaičiuota, kad maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų infliacija šiuo metu yra didžiausia nuo tada, kai kainos šioje srityje per 12 mėnesių pakilo 16,4 % – daugiausia nuo 1977 m. rugsėjo, kai ji buvo 17,6 %.

Šeimoms smogė sparčiai brangstantys pagrindiniai maisto produktai, tokie kaip pienas, sūris ir kiaušiniai, taip pat smarkiai pabrango kasdienio vartojimo prekės, įskaitant cukrų, pomidorų kečupą ir uogienę.

Per pastaruosius 12 mėnesių parduotuvėje pirkto pieno, čederio sūrio ir kiaušinių kainos kartu sudėjus išaugo net 27,3 %.

Iš jų neriebus pienas pabrango 47,9 %, kiaušiniai – 42,1 %, o sūris ir varškė – 27,1 %.

Valgomojo aliejaus ir riebalų kaina dabar 33 % didesnė nei prieš metus. Didžioji dalis saulėgrąžų aliejaus į Jungtinę Karalystę patenka iš Ukrainos, o Rusijai įsiveržus į šią šalį, šių metų pradžioje trūko jo tiekimo.

Maisto produktų brangimą paspartino karas, dėl kurio išaugo trąšų ir gyvulių pašarų kainos, nes tai paveikė grūdų tiekimą iš regiono.

Dėl to šoktelėjo pasaulinės mėsos ir pieno produktų kainos.

Iš nealkoholinių gėrimų labiausiai pabrango mineralinis vanduo, gaivieji gėrimai ir sultys, kurių kainos dabar yra 14,6 % didesnės.

Mažiausiai uždirbančių asmenų infliacija yra didžiausia

Duomenys rodo, kad mažiausias pajamas gaunantys asmenys patiria didžiausią infliaciją.

Daugiausia uždirbančių 10 % namų ūkių patiria 9,6 % infliaciją, o mažiausiai uždirbančių – 12,5 %.

Spalio mėn. duomenys rodo, kad mažiausiai kainuojantys maisto produktai per pastaruosius metus pabrango 17 %, t. y. daugiau nei infliacija, todėl pragyvenimo išlaidų krizę labiausiai jaučia neturtingesni namų ūkiai.

Per pastaruosius metus labiausiai pabrango šie biudžetiniai maisto produktai: arbata – 46 %, traškučiai – 39 %, duona – 38 % ir sausainiai – 34 %.

Energijos kainos išaugo daugiau nei dvigubai

Per pastaruosius metus dujų kainos išaugo beveik 130 %, o elektros energijos – apie 66 %.

Taip atsitiko nepaisant vyriausybės paramos energetikai, kuria buvo siekiama apriboti metines namų ūkių sąskaitas už dujas ir elektrą iki maždaug 2 500 svarų sterlingų per metus.

Nuo 2022 m. spalio mėn. namų ūkiai už energiją moka vidutiniškai 88,9 % daugiau nei prieš metus.

Labiausiai išaugo buitinių dujų kainos – praėjusį mėnesį jos buvo daugiau nei dvigubai didesnės nei prieš metus.

Kancleris Jeremy Huntas dėl kainų šuolio kaltino pandemijos poveikį ir Vladimiro Putino karą Ukrainoje, nes įspėjo, kad ketvirtadienį rudens pareiškime reikės priimti „griežtus” sprendimus dėl mokesčių ir išlaidų.

Benzino kainos mažėja, bet dyzelino kainos kyla

Padidėjusią infliaciją iš dalies kompensavo variklių degalai, nes vidutinės benzino kainos per mėnesį sumažėjo.

Tačiau dyzelino kaina išaugo, todėl šių dviejų degalų kainų skirtumas tapo didžiausias per visą istoriją.

„Buvo dar vienas įrodymas, kad įmonių sąnaudos didėja lėčiau, o tai lemia žalios naftos ir naftos kainos”, – sakė Nacionalinio statistikos biuro (ONS) vyriausiasis ekonomistas Grantas Fitzneris (Grant Fitzner).